Waarom jij volgens oudercoach gefrustreerd raakt als je kind treuzelt en wat je eraan doet
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.jmouders.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F06%2FKimberley-Galenkamp.jpg)
Precies op het moment dat je haast hebt, werkt je kind niet mee. Je verliest je geduld en daar baal je vervolgens van. Het voelt op dat moment als een grote strijd tussen jou en je kind. Jij raakt gestresst en later heb je spijt van de dingen die je hebt gezegd en gedaan. Herkenbaar? Oudercoach Kimberley Galenkamp deelt tips over wat je in zulke situaties kunt doen.
Kimberley: “De momenten waarop je je geduld verliest, zijn vaak momenten waarop je het meest getriggerd wordt. Deze triggers komen vaak voort uit je eigen jeugd en je persoonlijke waarden. Bijvoorbeeld, als je thuis hebt meegekregen dat te laat komen echt niet acceptabel is, is het niet vreemd dat je je geduld verliest wanneer je kind weer aan het treuzelen is.
Stel de juiste vraag aan jezelf
Ouders stellen vaak de verkeerde vraag: “Hoe kan ik mijn kind nu veranderen?” Een veel zinvollere vraag is: “Wat kan ik nu doen?”. Dit betekent niet dat het gedrag van je kind jouw schuld is, maar wel dat de oplossing bij jou ligt. Het gaat niet om een oplossing waarbij je hoopt dat het nooit meer gebeurt, maar het helpt je wel als ouder om veel relaxter te blijven in dit soort situaties en er naderhand met meer liefde op terug te kijken.
Het gaat om verbinding
Er is één cruciaal element voor het creëren van harmonie tussen jou en je kind: verbinding. Verbinding is niet mogelijk wanneer je kind hoog in emoties zit, maar ook niet als jij zelf veel emoties ervaart.
Zorg er daarom voor dat jij eerst rustig wordt, voordat je je richt op je kind. Als jij kalm bent maar je kind nog in emotie zit, kan het helpen om bijvoorbeeld eerst een knuffel te geven (zodat je kind zich ook kan kalmeren). Vanuit die rust kun je het gesprek aangaan.
Focus op jezelf
Het zal je waarschijnlijk niet verbazen: hoe relaxter jij in je vel zit, hoe minder snel je je geduld zult verliezen. Daarom is zelfzorg zo belangrijk, en allesbehalve egoïstisch. Juist door de dingen te doen die jou ontspannen en waar je van geniet, kun je er zijn voor je kind.”
Wil je meer adviezen over hoe je werk en ouderschap combineert? Lees dan de volgende artikelen van oudercoach Kimberley Galenkamp:
- Oudercoach Kimberley Galenkamp duidelijk over ‘Ik heb geen tijd voor mezelf’: ‘Daar kom je niet mee weg’
- Is thuiswerken een goed idee?
- Vergelijk je jezelf met anderen op social media en heb je daar last van? Zo maakt social media je gelukkig
- Je kind té perfect opvoeden? Dit zijn de effecten volgens een oudercoach
- Brengen we met gentle kinderen verwende kinderen groot? Oudercoach geeft antwoord.