Mirthe Diemel
Mirthe Diemel Leeftijd Vandaag
Leestijd: 3 minuten

Dilemma: ‘Hoe zorg ik dat mijn dreumes (1,5) gaat luisteren?’ Pedagoog geeft advies

Regelmatig krijgen we bij J/M Ouders vragen van lezers over opvoeden, ouderschap en problemen en dilemma’s waar ouders mee zitten. Daarom delen we elke week een dilemma van een lezer. Deze week legt Margot (33) haar dilemma voor: “Hoe zorg ik dat mijn dreumes gaat luisteren?”

Margot: “Ik heb een zoon van vijf en een dochter van achttien maanden, en het is gek hoe snel je dingen vergeet. Zo heb ik het idee dat mijn zoon véél beter luisterde toen hij anderhalf was, bijvoorbeeld. Maar mijn dochter? Totáál andere koek. Aan luisteren doet ze niet. Ze rent alle kanten op, wil geen groenten eten – gewoon helemaal niks, nada – en klimt óveral bovenop.

Hoe laten luisteren?

Vooral dat laatste: dan klautert ze op de stoel van mijn zoontje en staat ze zo, bovenop de eettafel te dansen. En krijg ik altijd een hartverzakking, want het gaat soms maar net goed. Als ik haar dan vervolgens op de grond zet en zeg dat ze dat niet mag doen, blijft ze het herhalen. Met als gevolg dat ik de ogen in mijn rug moet hebben. Maar ja, ik heb ook nog de zorg over mijn zoontje, dus soms draai ik me om, zie ik mijn dochter weer iets ‘stouts’ doen, roep ik dat het niet mag. Maar luisteren? Voor geen meter! Best een lastige fase, merk ik. Hoe ga ik hiermee om?”

Tips van de pedagoog

schermtijd
Mandy de Jager Fotografie

Foto: Mandy de Jager Fotografie

Esther Jongerius is pedagoog en helpt ouders om vaker de liefdevolle ouder voor hun kinderen te kunnen zijn. Ze deelt ook veel informatie rondom schermtijd bij jonge kinderen. Dit doet zij via haar eigen praktijk, Liefdevol Ouderschap.

“In de overgang van baby naar dreumes kan er een hoop veranderen in het gedrag van je kind. Mooie ontwikkelingen, maar voor jou als ouder brengt het ook veel uitdagingen met zich mee.

Het zou goed kunnen dat het gedrag van je dochter anders is dan dat van je zoontje op deze leeftijd. Ieder kind heeft een eigen temperament en tweede of derde kinderen hebben op een andere manier de ruimte om te ontdekken, omdat jouw aandacht verdeeld is tussen je kinderen (en je dus niet de hele tijd bepaald gedrag vóór kunt zijn, zoals je dat bij de eerste vaker kon).

Gezien en gehoord

Een sterk verlangen van kinderen is om zich gezien en gehoord te voelen door jou als ouder. Erbij willen horen, en onderdeel zijn van. Het klinkt in dit geval alsof er een negatief patroon is ontstaan, hoe je dochter dit verlangen probeert te vervullen. Dit is niet iets wat ze bewust zo kan doen, maar dan kan zich soms om verschillende redenen zo ontwikkelen.

Bewuste momenten

Gelukkig zijn er veel manieren om dit te veranderen. Allereerst kan het helpend zijn om bewust momenten op de dag te gaan inbouwen (die kunnen heel klein zijn), om eerder genoemd verlangen te vervullen op een positieve manier. Denk aan vijf minuten je volledige aandacht bij je dochter. Je kunt het vergelijken met het opladen van haar batterij, waardoor zij daarna lekker kan spelen en ontdekken.

Behoeften vervullen

Daarnaast is het mooi om te kijken waar haar behoeften liggen in haar spel. Ze klimt overal boven op zeg je, probeer eens te kijken hoe ze dat op een wenselijke manier kan doen in haar spel. Zodat jij er niet zo bovenop hoeft te zitten. Een klimdriehoek of balansbord is daarvoor heel fijn, maar het kan ook veel simpeler door kussens van de bank op de grond te leggen en haar daarmee te laten spelen. Of door tijdens het buitenspelen een speeltuintje op te zoeken met veel klimmogelijkheden.

Positievere situatie

Een laatste manier om de situatie weer positiever en fijner te maken is door je aandacht te leggen op wat wél kan. Dus in plaats van ‘niet wegrennen!’ zeg je liever: ‘je mag bij mama blijven’.”

* Om privacy-redenen is er een schuilnaam gebruikt. De echte naam is bekend bij de redactie.

Dilemma: ‘Hoe bouw ik de schermtijd van mijn kleuter af?’ Pedagoog geeft advies

Foutje gezien? Mail ons. Wij zijn je dankbaar.

Ieder weekend het beste van J/M Ouders in je mailbox 👪

Start je weekend goed met de mooiste verhalen van J/M Ouders.